POSEBNOSTI DRUŽINSKEGA PODJETJA
Družinsko podjetništvo. Družinska podjetja se soočajo s podobno problematiko kot večina ostalih podjetij, le da je njihova vloga še toliko bolj zahtevnejša, saj se tukaj pojavljajo dodatne težave z vidika usklajevanja poslovnega in osebnega življenja. V njih se namreč križajo tako dobre in slabe lastnosti, saj se tukaj srečujeta dva svetova (družinski ter poslovni), ki vplivata eden na drugega. Lahko bi rekli, da so ta podjetja »delikatna«, a hkrati nosijo veliko družbeno odgovornost. So pomemben ustvarjalec delovnih mest, torej sodelujejo pri reševanju brezposelnosti v svojem kraju in izboljšujejo kakovost življenja ljudi.
Na svetu je največ družinskih podjetij, saj je njihov cilj dolgoročen in stabilen razvoj, ne pa kratkoročno razmišljanje in hiter zaslužek. Prav tako so pomemben del slovenskega gospodarstva. Po podatkih je med majhnimi in srednjimi podjetji v Sloveniji kar 80 odstotkov družinskih podjetij.
Njihova osnovna značilnost je, da zagotavljajo dolgoročni razvoj in stabilna delovna mesta. Vendar se srečujejo z mnogimi problemi, denimo s konflikti med sodelavci, ki so hkrati tudi družinski člani, pomembno pa je tudi vprašanje nasledstva oziroma vodenja podjetja po umiku (upokojitvi…) direktorja/lastnika (to je ključen problem, s katerim se v današnjem času soočajo družinska podjetja v Sloveniji).
Po naših izkušnjah ugotavljamo, da veliko podjetij nima svojih naslednikov, oziroma nima jasne predstave o tem, kako zagotoviti nadaljnji obstoj podjetja. To lahko dolgoročno pomeni ob nastopu upokojitve tudi prenehanje delovanja podjetja. Ker pa so ta podjetja ključna tako za lokalni, kakor tudi celotni slovenski trg, želimo vzpostaviti sistem, ki bi omogočal, da takšna podjetja delujejo naprej, tudi po upokojitvi direktorja /lastnika.
Podatki iz tujine nam tudi dokazujejo, da so družinska podjetja uspešnejša, kadar vodstvo prevzame strokovno usposobljen (»zunanji«) manager. Ta oblika v sebi združuje najboljše iz obeh svetov.